Desatero o Azorských ostrovech aneb Co jste možná nevěděli.
A je to tady zase. Nedalo nám to, a opět, (a po kolikáté zase?), jsme se s Jiřinou vypravili na ostrovy. Tentokrát jsme zapátrali v paměti a oba jsme v duchu opět slyšeli hlášení někdejšího československého rozhlasu: „Tlaková níže na Azorskými ostrovy se přesouvá dále k východu …“ A bylo to jasné: jedeme na Azory!
Azory tvoří poměrně kompaktní skupina devíti ostrovů a ostrůvků v Atlantickém oceánu. Celé souostroví se skládá z celkem tří skupin ostrovů. Do východní skupiny patří největší ostrov z celých Azor ostrov Sao Miguel a ostrůvek Santa Maria. Do centrální oblasti patří ostrovy Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Faial a Pico, a do západní Flores a nejmenší ostrov Corvo. Největší ostrov je Sao Miguel s plochou 747 km2 a necelými 126 tisíci obyvateli; naproti tomu Corvo (Havran) má pouhých 17 km2 a 390 obyvatel. Celé souostroví je vzdáleno přibližně 1400 km západně od Portugalska.
Geologicky jsou Azorské ostrovy sopečného původu a vulkanická činnost neustává ani ve 20. století. Poslední výbuch sopky v roce 1980 zničil velkou část města Angra na ostrově Terceira.
Klima na Azorech je ovlivněno střetáváním studených mořských proudů od Severní Ameriky a teplých proudů z tropických oblastí. Proto bylo na ostrovech vybudováno hned několik meteorologických observatoří. Počasí je poměrně proměnlivé, během roku dost prší, což je také příčina toho, proč jsou tyto ostrovy méně vyhledávanou turistickou destinací. V měsících červen až srpen je počasí nejstabilnější a teploty se pohybují okolo příjemných 24 °C. V zimních měsících neklesají pod 14 °C.
Azorské přístavy po dlouhá staletí sloužily jako důležitá zastávka zaoceánských lodí směřující z Evropy do Brazílie, (od 17.století), a později do USA, (zejména v 19. a 20.století). S rozvojem letecké dopravy klesl strategický význam Azorských ostrovů a dnes jsou neprávem turisticky zapomenutou zemí uprostřed nekonečných vod Atlantiku.
Celkem žije na Azorech kolem 247 000 obyvatel a z toho více jak polovina na ostrově Sao Miguel.
1. Azorské ostrovy jsou Evropa
Azory, podobně jako Madeira, patří Portugalsku, tedy jsou součástí Evropy, Evropské unie, platí se zde eurem a mluví portugalsky. Ale přeci jenom vzdálenost od pevniny si vybírá svoji daň celkem vlažným vztahem Azořanů vůči Portugalsku. Je to také podmíněno tím, že v roce 1976 získaly Azory autonomii s vlastním parlamentem a regionální vládou.
2. Nejvyšší hora Portugalska je na Azorech
A tak ouha – pokud si chce Portugalec udělat výlet na svoji nejvyšší horu, musí cestovat téměř 2 000 km na ostrov Pico, kde se nachází stejnojmenná hora tyčící se do výšky 2351 km. Ostrov Pico tvoří vlastně jediná sopka, nad kterou se prudce zdvihá kužel vulkánu Pico.
3. Jediné čajové plantáže v Evropě jsou na Azorech
Tak to byl také jeden z důvodů, proč jsme na ostrovy cestovali – jako milovníci dobrého čaje, jsme se na vlastní oči chtěli přesvědčit, zda čaj vyrobený v Evropě je stejně chutný jako ty cejlonské. No, nebudu napínat – čaje jsou stejně dobré a továrny na Azorech jsou kouzelné. Zvláště, když stroje, které zde ve dvou (!) maličkých továrničkách pracují, fungují téměř sedmdesát let. Zajímavé je, že čaj se pěstuje pouze na ostrově Sao Miguel a že ještě před první světovou válkou tady fungovalo kolem 40 továren na čaj. Bohužel Evropa byla později zaplavena levnějšími čaji z jiných zemí a o evropský čaj z Azorských ostrovů zájem výrazně poklesl.
4. Na Azorech si můžete uvařit oběd v zemi
Azorské souostroví je sopečného původu a na některých ostrovech sopky ještě zcela neskončily svoji činnost. Probublávají na povrch a kromě sirného zápachu, termálních jezírek a celkem teplého klimatu ještě nabízejí svým obyvatelům teplou půdu. Na ostrově Sao Miguel si můžete zakopat hrnec do země a přibližně za pět hodin máte maso krásně, přírodně, a nebál bych se říci, že plně bio, udušené. Stačí jen vytáhnou ze země a cozido (syté dušené maso se zeleninou) je hotovo. Dobrou chuť.
5. V Evropě se pěstují ananasy, a to na Azorech
Kolem městečka Lagoa na ostrově Sao Miguel se nacházejí skleníky, ve kterých se pěstují velice chutné ananasy. Jsou celkově menší než ty, na které jsme zvyklí u nás a také poměrně dost drahé. Odměnou ovšem budiž jejich sladkost.
6. Sestoupit na dno sopečného kráteru můžete na Azorech
Lávová propast Algar do Carvao na ostrově Terceira, je v podstatě taková menší Macocha. Vznikla někdy před dvěma tisíci lety výbuchem sopky a nyní se můžeme pokochat pohledem na místa, kudy se valila láva. Netřeba se ale ničeho obávat, ač sestupujete do jícnu vyhaslé sopky, vše je bezpečné, nechybějí schůdky, zábradlí a dole hraje decentní hudba. A k tomu průvodce, který zřejmě celý den stojí někde uprostřed sestupu a dává překvapeným turistů non stop výklad…
7. Jedině na Azorech zažijete během jediného dne několik ročních období
Jak už jsem se zmínil, klima na Azorských ostrovech je nestálé, většinu roku proprší a vzhledem k rozdílným nadmořským výškám se na některých ostrovech při cestách do vnitrozemí může počasí radikálně změnit. Rovněž výstupy na vulkány nebo sestupy na jejich dno může cestovatelům přinést nečekaná překvapení, např. v podobně rozdílné teploty (až deset stupňů!).
8. Kousek od pobřeží většiny ostrovů můžete pozorovat delfíny a velryby
Moře kolem Azorských ostrovů poskytovalo a stále poskytuje jejím obyvatelům významný zdroj obživy. Až do roku 1984 byl lov velryb celkem běžnou součástí života na Azorách, a když byl následně lov zakázán, začali Azořané využívat získané poznatky ke zkoumání života těchto savců a hlavně k organizování výletů na moře za účelem pozorování velryb a delfínů. Takový zážitek jsme si nemohli nechat ujít a účastnili jsme se jedné takové výpravy. A i když jsme z velryb zahlédli pouze gejzír vyfukované vody, delfínů jsme viděli celá hejna. Naše čluny jim nedělaly žádný problém a velice hbitě a zcela samozřejmě dováděli podél trupu.
9. Na jednoho obyvatele Azor připadají v průměru dvě až tři krávy
Azorské ostrovy nejsou moc zalidněné, resp. nejvíce obyvatel uvidíte podél pobřeží, kde jsou situována městečka a vesnice. Pokud pojedete více do vnitrozemí, bude obyvatel ubývat, (a také turistů, což je příjemné). Jediným průvodce vám ale budou krávy, které jsou doslova všudypřítomné. Pasou se i na těch nejodlehlejších a nejneschůdnějších místech, často vám zablokují silnici, líně a zcela netečně k vašemu autu přecházejí z jedné pastviny na druhou. Odměnou za toto čekání vám budiž chutný sýr nebo vynikající zmrzlina.
10. O Azorských ostrovech dosud nevyšel česky psaný průvodce (stav v létě 2013)
Je to k nevíře, ale zatímco např. o Madeiře je průvodců v češtině hned několik, o Azorském souostroví se zatím musejí případní zájemci smířit s anglicky nebo německy psanými knihami. A je to škoda, protože Azory nabízejí mnoho zajímavého, a to v daleko méně turisticky zaplavené oblasti.
Díky za prima informace.V horizontu dvou příštích let se tam chystamé se ženou a chceme udělat trek na Mt. Pico.Pokud by bylo i vice informaci taky ohledně letenek tak u vítáme cokoliv užitečného.
Jarda